Yükleniyor..
Telefon :
0352 222 5008
Addres :
Sahabiye mah. Ahmet Paşa cad. Özal Plaza No: 30/40 Kocasinan / Kayseri
Email :
info@sunbera.com

Ayşegül Sünbül Yazdı: 214 Kadından biri

“Ayrılmak istediği sevgilisi Özkan O. tarafından tabancayla vurulan 27 yaşındaki Gülay Şimşek kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. İddiaya göre Gülay Şimşek, Özkan O’dan ayrılmak istedi. Özkan O, durumu kabul etmedi ve Şimşek’i taciz etmeye başladı.

Gülay Şimşek’in yolunu kesen Özkan O. tabanca ile kadına 3 el ateş etti. Ağır yaralanan Şimşek, çevredekilerin ihbarıyla olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırıldı.

Gülay Şimşek kurtarılamadı. Olay sonrası yakalanan zanlı Özkan O.  emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlı mahkemece tutuklandı”

2 gün önce haber ajanslarından bu şekilde geçti Gülay Şimşek.

Oysa daha öncesinde defalarca taciz edilmiş, şikayetçi olmuştu. Olay sonrası şikâyetini, zanlısının da bulunduğu bir video ile geri aldığını da, yine haber ajanslarından öğrendik. Göz göre göre, haykıra haykıra gelen bir ölüm oldu.

Sonrasında merkez bankası faiz indirimi yaptı, belediyelerdeki atama haberleri, toplantılar, ziyaret haberleri ve ekonomideki son gelişmeler akmaya başladı.

Haber ajansları işini yapmaya devam etti.

Gülay Şimşek, ilk iki gün “Kayseri’ de sokak ortasında bir kadın öldürüldü” olarak hatırlandı.

Sonrasında ise,

2019 yılının ilk altı ayında erkek şiddeti ile öldürülen 214* kadından biri oldu.

http://kadincinayetlerinidurduracagiz.net/veriler/2878/kadin-cinayetlerini-durduracagiz-platformu-haziran-2019-raporu

KADEM ( Kadın ve Demokrasi Derneği) Kayseri Temsilcisi Sevda Baran, KADEM olarak Gülay Şimşek davasına müdahil ve konunun takipçisi olacaklarını iletti. 

Bütün bunlar yaşanırken kadına şiddet konusunda yükselen sesler vardı, ama nasıl?

  • Aile içi şiddet konusunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde bir ülkeye karşı açılmış ilk dava olan Nahide Opuz davası* sonucu ortaya çıkan ve ilk imzalayan ülke olduğumuz İstanbul Sözleşmesinin etkin uygulanmasının gerekliliğini konuşmak yerine işimize geldiği gibi yorumlayarak,

*AİHM, Türkiye’nin şiddet gören bir kadını, savcılığa başvurduğu halde, kocasından koruyamayarak ayrımcılık yaptığı kararına vardı ve Nahide Opuz’a 36 bin 500 Avro ödenmesi kararlaştırıldı. Sureci merak edenler için https://www.tbmm.gov.tr/komisyon/kefe/belge/uluslararasi_belgeler/kadina_karsi_siddet/OPUZ%20v%20Türkiye%20AİHM%20Kararı.pdf

6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanuna dair uygulamadaki yetersizlikler yerine, yasanın kendisine karşı ses yükselterek;

Bu sözleşme, kanun ve de toplumsal cinsiyet kavramlarının, fırsat ve hak eşitlikleri ile ilgili komisyonların günümüzde hala neden ihtiyaç olduğunu sorgulamak bir yana, görmezden gelerek ses yükseltiyoruz.

Aileyi parçalayan yasalar, kanunlar yahut sözleşmeler değil, bu yapılara gerek duyulacak derecede aile bilinci taşımayan, kadını korunmaya muhtaç bırakan toplum bilincidir. 

Hala koruma kanunlarına ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde, bu kanunların ve sözleşmelerin uygulama etkinliklerini konuşmalıyız.

En önemlisi ise,

Şiddetin henüz başlamadan önlenmesi için toplumsal farkındalığın oluşmasının gerekliliğini konuşmalıyız. 

Oysaki bu konu da en az belediye makamlarındaki atamalar ve refah hakları kadar hak, günah, kul hakkı içeriyor. Ama ilgili merciler tarafından o kadar da önemsenmedi Gülay Şimşek ve diğer 214 kadın. Önemseyenleri ise, kendi işine gelmeyen taraftan yorumlayarak manipülasyonlarla yıpratmaya çalışanlar oldu ve olacak.

Bu konunun şiddeti gören, şiddeti uygulayan ve yorumlayan açısından tamamen eğitim eksikliğinin bir parçası olduğunu hala kabullenemeyen bir kesim var. Bu yüzden ki ailenin temelini oluşturan kadının eğitimi, hakları, bilinci yetiştirdiği toplumu yansıtır diyerek bu anlamda yürütülen her çalışmanın önemini bir kez daha görüyoruz.

İhtiyaç duyulmaması dileği ile,

Alo 183 ( Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Destek Hattı)

Aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ve gazilere yönelik hizmetler hakkında bilgilendirme ve yönlendirme sağlayan bir hattır. Ayrıca İhmal, istismar ve şiddet vakaları veya töre ve namus cinayetlerinin önlenmesi için tedbir mahiyetindeki ihbarlarda alınmakta olup, durumun aciliyeti göz önünde tutularak, vakanın bulunduğu ilin acil müdahale ekip sorumlusuna ve/veya kolluk kuvvetlerine bildirilerek müdahale edilmesi sağlanmaktadır.

ŞÖNİM ( Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi)

Sunbera Gündem
Sunbera

Diğer Yazılar