Yükleniyor..
Telefon :
0352 222 5008
Addres :
Sahabiye mah. Ahmet Paşa cad. Özal Plaza No: 30/40 Kocasinan / Kayseri
Email :
info@sunbera.com

3. NEŞET ERTAŞ ANMA KÜLTÜR VE SANAT ETKİNLİĞİ KÜLLİYEDE GERÇEKLEŞTİ.

Halk Ozanı Neşet Ertaş, vefatının yedinci yılında Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda anıldı. Programda beş dalda ödül verilirken, aralarında, Gülşen Kutlu, Erol Parlak gibi isimlerin bulunduğu 18 sanatçı Neşet Ertaş’ın türkülerini yorumladı. Etkinliğe Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katıldı.
Programda, Nadir Alpaslan, Erol Parlak, Okan Murat Öztürk ve Necmi Kıran’dan oluşan kurul üyeleri tarafından belirlenen isimlere, kültür-sanat çalışmaları, yorumculuk, mahalli icra, genç icracı ve yaşam boyu meslek onur ödülü dallarında ödül dağıtıldı. Yaşam Boyu Meslek Onur Ödülü Mehmet Erenler’e, Kültür Sanat Araştırmaları Ödülü Prof. Dr. Sabri Yener’e, Yorumculuk Ödülü Ümit Tokcan’a, Mahalli İcracı Ödülü Metin Öge’ye, Genç İcracı Ödülü Erhan Uslu’ya Bakan Ersoy tarafından takdim edildi.
Sözcü Kalın türkü söyledi
Ödül programının ve konuşmaların ardından sahne performanslarına geçildi. Bedia Akartürk, Bektaş Dolu, Gülşen Kutlu, Erol Parlak, Işın Karaca, Muazzez Ersoy, Metin Öge ve Ustalar Topluluğu, Mustafa Keser ve Yavuz Bingöl, Neşet Ertaş’ın türkülerini seslendirdi. Davetliler, sanatçıların performanslarını zevkle izlerken, sanatçılar performanslarının ardından dakikalarca alkışlandı. Sanatçılar performanslarını Şef Turan Sağer’in yönetimindeki Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Parlak’ın korosunun icrasıyla dinleyicilere sundu.
Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Neşet Ertaş’ın ‘Neredesin Sen’ adlı türküsünü bağlama çalarak söyledi. Kalın, ‘Neredesin Sen’ türküsü hakkında, “İlk satırda geçen, ‘Şu garip halimden bilen şiveli nazlım’, ‘işveli’ değil, ‘şiveli, nazlım’ annesinin şivesine atfen, analar onun için ayrı bir özel bir yere sahipti. Dolayısıyla Muharrem Ustayı babasını anarken bu vesileyle bütün annelere de selam ve hürmetlerimizi buradan iletiriz” hatırlatmasında bulundu. Ayrıca Parlak ve Kalın ‘Sen benimsin, ben seninim’ adlı eseri de birlikte yorumladı. Kalın ve Parlak’ın yorumu dakikalarca alkışlandı.

Sunbera Gündem
Sunbera

Diğer Yazılar